Endpoint Protector Appliance: Stop data theft on Windows and Mac

 

Co możesz zabrać ze sobą wychodząc z pracy…

Listopad 8th, 2011 by mateusz (0) Kradzież danych,Naruszenie bezpieczeństwa

Wiecie, że 88% administratorów, jeżeli jutro miałoby dostać wypowiedzenie pracy, dziś zabrałoby do domu tajne, firmowe dane. Tak podaje to badanie. Co w tym złego? Fakt, że jeden niezadowolony pracownik, z odpowiednimi uprawnieniami może przyczynić się do nieprzewidzianych konsekwencji dla swojego pracodawcy.

Wyborcza opisuje przypadek, gdzie dane osobowe 9 milionów mieszkańców Izreala krążyły w Internecie. Jak się tam znalazły? Wycenione na kilkaset tysięcy szekli informacje przechodziły z rąk do rąk, a wszystko zaczęło się w 2006 roku, od byłego pracownika ds. socjalnych, który bo zwolnieniu wyniósł wspomniane dane.

Takich przypadków jest więcej – np. ataki na PlayStation Network, o których słyszeliśmy wiosną zdarzyły się po zwolnieniu 200 pracowników działu online.

Trudno jest wykryć spraców takich działań – dlatego na razie żaden ze zwolnionych pracowników PSN nie ma postawionych zarzutów, ale z drugiej strony, administrator nie tylko ryzykuje utratą obecnej pracy, ale także brakiem zaufania ze strony przyszłych pracodawców, jak i odpowiedzialnością cywilną z  art. 100 § 2 pkt 4 kodeksu pracy i art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Oczywiście, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc ograniczanie możliwości przenoszenia wrażliwych plików, ochrona nawet przed zgubieniem przenośnej pamięci może zminimalizować straty związane z takimi incydentami. A odpowiednia polityka kadrowa mogłaby sprawić, że do takich sytuacji nie dojdzie – przede wszystkim poprzez ograniczanie dostępnu do pewnych części firmy nawet administratorom ds. zabezpieczeń sieciowych.

Leave a Reply